Paweł Ryngier – życiorys osobisty

Urodziłem się i od ponad trzydziestu pięciu lat zamieszkuję w Sosnowcu-Zagórzu, mieście położonym w Zagłębiu Dąbrowskim /województwo śląskie/. Szkołę podstawową ukończyłem w 1990 r. Późniejszy okres swojej nauki połączyłem bezpośrednio ze swoimi zainteresowaniami, a mianowicie piłką nożną. Liceum Ogólnokształcące wybrałem w odległości trzystu metrów od stadionu piłkarskiego „Zagłębia” Sosnowiec drużyny, która ówcześnie występowała w pierwszej lidze i miała duże tradycje na arenie krajowej, związane między innymi z czterokrotnym zdobyciem Pucharu Polski. Po czterech latach uczęszczania do szkoły średniej i trudnej sztuki łączenia nauki z treningami piłki nożnej byłem, jak się wydaje idealnie przygotowany do rozpoczęcia studiów na AWF Katowice. Decyzję podjęcia studiów na Rehabilitacji Ruchowej dodatkowo ułatwiła mi kontuzja kręgosłupa, która zatrzymała mój rozwój sportowy w wieku siedemnastu lat. Prawdopodobnie to uświadomiło mi, że skoro nie mogę czynnie uprawiać sportu, będę w sporcie pracował.

Paweł Ryngier – życiorys osobisty

W 1994 r., dostałem się na studia wyższe, które ukończyłem cztery lata później. W między czasie podjąłem pracę z kobietami w „Czarnych” Sosnowiec, po dwóch latach w „Rozwoju” Katowice, aż w końcu trafiłem do swojego macierzystego klubu „Zagłębia”, w którym pracowałem ponad dziesięć lat jako trener odnowy biologicznej i przygotowania motorycznego. Dzięki swojemu zaangażowaniu w to, co robię udało mi się podczas pisania swojej pracy magisterskiej zainspirować ówczesnego swojego promotora do napisania wspólnego artykułu, który czynnie jeszcze, jako student przedstawiłem na Konferencji Naukowej w Lublinie. Było to również bodźcem do starania się o przyjęcie mnie w szeregi nauczyciela akademickiego.
W 1998 r., podjąłem pracę w funkcji asystenta AWF Katowice. Moje zainteresowania związane z piłką nożną pozwoliły mi natomiast na powiązanie ich bezpośrednio ze swoją pracą naukową. Dzięki temu narodził się pomysł napisania rozprawy doktorskiej, w oparciu o metody fizjoterapii w zastosowaniu ich w młodzieżowej lub zawodowej piłce nożnej, którą obroniłem w 2006 roku.
Jako pracownik naukowy w ciągu kilkunastu lat swojej pracy ukończyłem specjalistyczne kursy zawodowe, uczestniczyłem w kongresach i konferencjach, jestem autorem lub współautorem wielu publikacji, w tym również w piśmiennictwie zagranicznym. Obecnie jestem wykładowcą sześciu przedmiotów z zakresu metod specjalnych fizjoterapii, ergonomii ogólnej i klinicznej, terapii manualnej, kinezjologii, biomechaniki klinicznej oraz studium odnowy biologicznej. Pracuję jako opiekun praktyk zawodowych oraz członek komisji rekrutujących nowych studentów na AWF Katowice.
Swoją pracę zawodową promuję jako czynny fizjoterapeuta płynnie poruszający się w najnowocześniejszych metodach rehabilitacji oraz jako trener przygotowania motorycznego współpracujący z wieloma klubami naszego regionu, przeprowadzając badania i planując specjalistyczne treningi.

Ludzie są na tyle szczęśliwi, na ile sobie pozwolą.
                                                                                                                                - Abraham Lincoln